David Evans – Sıfır Atık (2020)

Bu güzel kitap, dünyada bu kadar yoksulluk varken satın aldığımız gıdaların nasıl ve neden daha kullanılamadan çöpe atıldığını inceliyor.

Sürdürülebilirlik, yiyecek ve sorumluluk, tüketimin sosyolojisi ve tüketim coğrafyası gibi alanlarda çalışmış Profesör David Evans, her tüketicinin muhakkak okuması gereken ‘Sıfır Atık’ta, “gıda” olarak algılanan maddelerin “atığa” dönüşme sürecini ve birkaç pratik adımla bu korkunç israfın önüne nasıl geçebileceğimizi anlatıyor.

Evans, insanların çoğunlukla satın aldıkları gıdaları umursamadıkları için değil, miktarı nasıl azaltacaklarından emin olmadıkları için onları çöpe attıklarını söylüyor ve gıda israfını nitelikli bir küreselleşme analizi, gücün politik ve ekonomik boyutlarını merkeze alarak irdeliyor.

Evans, gıda israfı sorununu çok yönlü bir şekilde saptamakla kalmıyor, aynı zamanda gıda tüketimini planlamak, tutumlu olmayı öğrenmek, artakalan yemekleri çöp kutusuna atmak yerine değerlendirmek, yeniden kullanım ve atıkları azaltmak konularında çok değerli ipuçları da veriyor.

  • Künye: David Evans – Sıfır Atık: Tüketim Kültürü ve Gıda İsrafı, çeviren: Burcu Yeşil, Yeni İnsan Yayınevi, ekoloji, 128 sayfa, 2020

Yayınlayan

dipnotski

İletişim: info@dipnotski.com

Bir cevap yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.