Peter Crane – Ginkgo: Zamanın Unuttuğu Ağaç (2020)

Botanik üzerine okunabilecek en güzel kitaplardan biri olan bu çalışma, Dünya’daki en eski ağaç olan ginkgo biloba’nın 250 milyon yıllık tarihini adım adım keşfediyor.

Botanik dünyasının önde gelen isimlerinden olan Peter Crane, ginkgonun gizemli bir şekilde ortaya çıkışından yayılmasına uzanan süreci izlediği gibi, bu ağacın kültürel ve sosyal önemini, tıbbi ve beslenme amaçlı kullanımını, sanatta ve dinde bir esin kaynağı olma özelliğini ve dünyanın en popüler sokak ağaçlarından biri olarak neden önemli olduğunu açıklıyor.

Ginkgo, büyük buzul çağlarından sadece Çin’de bir kalıntı halinde ve dinozorların çağından günümüze canlı bir bağlantı olarak sağ çıkabilmeyi başarmıştı.

Ancak bin yıl kadar önce insanlar ginkgonun faydalarını keşfetmeye başladıklarında feraha kavuşan bu ağaç, günümüzde yapraklarının zarafetine hayranlık duyulan, yenebilir fındıksı meyveleri için değer verilen, uzun yaşamı nedeniyle saygı duyulan bir ağaçtır.

İşte bu kitap da, insanlar tarafından nesli tükenmekten kurtarılan, dünyanın en yaşlı ağacının zengin ve merak uyandıran öyküsünü anlatıyor.

Ginkgo’nun kültürel önemine, buraya ve bugüne nasıl geldiğine, üreme biyolojisine, ekonomik kullanımına veya filogenetik konumuna daha yakından bakmak için çok iyi fırsat.

  • Künye: Peter Crane –Ginkgo: Zamanın Unuttuğu Ağaç, çeviren: Şule Ölez, Ginko Bilim Yayınları, botanik, 346 sayfa, 2020

Yayınlayan

dipnotski

İletişim: info@dipnotski.com

Bir cevap yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.